A babérlevél az egyik legrégibb és legnépszerűbb fűszerünk, ami számtalan étel elengedhetetlen összetevője. Jellegzetes íze remekül passzol főzelékekbe, levesekbe, de például húspácban is előszeretettel használják. Az egészségre is jó hatással van a babérlevél, ugyanis remek étvágyjavító és vizelethajtó. A babérfa eredetileg a Földközi-tenger partvidékén volt honos, de hazánkban is jól megél, ezért bátran belevághatunk a nevelésébe, enyhébb területeken ki is ültethetjük a kertbe. Nézzük, hogyan lesz igazán szép, egészséges a babérfánk!
A babérfa, mint mediterrán növény, a napsütést kedveli, ezért mindenképp ilyen helyet keressünk neki. Alapvetően nem szereti, ha túl van öntözve, ezt kerülni kell, de a növekedési szakaszban időnként érdemes locsolni. A babérfa nem kedveli a hideget, azonban hazánk – általában enyhe – teleit általában elviseli, ugyanis -10, -15 fokig nem lesz baja. Ha esetleg találunk neki egy olyan helyet, ahol hűvös, védett helyen áttelelhet, azt tavasszal meghálálja. Metszeni, formázni szabad, így akár gömb alakúvá is varázsolhatjuk, de ügyelni kell rá, hogy egyszerre ne vágjunk le belőle túl sokat, valamint, hogy a levelei ne sérüljenek meg.
A babérfa nem nő nagyra, akár dézsás növényként is leélheti az egész életét, és így a teleltetést is könnyebben megoldhatjuk. Levelei lándzsa alakúak, felül fényesek, alul mattak, bőrszerűek. Nyáron könnyen rátapad a levelekre a por és a korom, ezért időnként érdemes alaposan letisztítani slaggal. Kevesen tudják, de nem csak a leveleket használhatjuk fel. A kizárólag a nőivarú babérfán megjelenő fekete bogyók őrleményét gyakran teszik bele fűszerkeverékekbe.
A babérfa hasznos és mutatós növény, melynek egyszerű az ápolása. Ha úgy döntött, hogy megpróbálkozik a nevelésével, látogasson el faiskolánk honlapjára, a www.tahi.hu weboldalra, ahol megtekintheti kínálatunkat! Amennyiben pedig kérdése merült fel a növény gondozásával kapcsolatban, bátran forduljon munkatársainkhoz a 06 26 387 157-es telefonszámon vagy az info@tahi.hu e-mail címen!